Niepodległa, niepokrona

Podniosły nastrój i atmosfera panowały w naszym przedszkolu podczas zorganizowanych obchodów 101 rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości. Wstępem do tak uroczystej chwili było spotkanie z prawdziwym pasjonatem historii, pracownikiem Muzeum Twierdzy Kostrzyn, panem Jerzym Dregerem. Nasz ekspert przybliżył dzieciom jedną z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Nasze przedszkolaki obejrzały prezentację na temat historycznego ubioru i wyposażenia dragonów z 10. Pułku Dragonów z 1. Dywizji Pancernej, którzy bohatersko walczyli o utrzymanie niepodległości w czasie II wojny światowej, poznały też „Marsz 1.Dywizji Pancernej.” Dzieci miały okazję przymierzyć elementy umundurowania a wyjątkowe dekoracje i pieśń patriotyczna pt. „Niepodległa, niepokorna” w wykonaniu 6- latków oddały podniosły charakter tego spotkania. W kolejnym dniu tj. 8 listopada całe przedszkole zebrało się na jednej sali by wspólnie wziąć udział w uroczystym apelu, podczas którego każda z grup wiekowych zaprezentowała patriotyczne utwory muzyczne, tańce i wiersze. Najmłodsza grupa wystąpiła w wierszu pt. „Barwy ojczyste”, 4- latki zaprezentowały pieśń „Mój dom” oraz taniec „Poleczka”, 5- latki recytowały wiersze „Katechizm polskiego dziecka” oraz „Polska”, zatańczyły też taniec ludowy pt. „Trojak”, najstarsza z grup rozpoczęła swój występ od pieśni patriotycznej "Niepodległa, niepokorna”, po czym dumnie zaprezentowała tańce „Krakowiak” i „Przepióreczka.” Zbliżając się do uwieńczenia spotkania- odśpiewania hymnu, dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę patriotyczną „Jesteśmy Polką i Polakiem.” O godz. 11.11 zgodnie z akcją  MEN „Szkoła do hymnu” odśpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki hymnu państwowego. Celem podjętych działań było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, uczenie dzieci szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych a także poznawanie historycznych wydarzeń naszej Ojczyzny. Ten dzień na długo zapadnie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy panu Jerzemu Dregerowi za pouczające spotkanie.