Kontakt
Przedszkole Miejskie nr 1 "Pod Topolą"

Wydarzenia

Witamy w dziale wydarzenia
 
 
OPOWIEM CI BAJKĘ

Nasze przedszkole realizuje w tym roku szkolnym „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zaplanowanych działań w październiku i listopadzie odbyło się wiele atrakcyjnych zajęć. Dzieci z grup 5 i 4- latków wzięły udział w lekcjach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej- poszerzając swą wiedzę na temat zawodu bibliotekarza, zbioru biblioteki oraz pracowni robotyki. Ponadto 5- latki uczestniczyły też w spotkaniu autorskim z twórcą audiooboków dla dzieci, panem Władysławem Wróblewskim. Nagrane w polskiej i ukraińskiej wersji językowej „Przygody myszy Matyldy” wywarły na dzieciach duże wrażenie. W tym czasie mięliśmy również przyjemność gościć absolwenta naszego przedszkola, który jako uczeń Szkoły Podstawowej, przeczytał przedszkolakom zbiór wierszy.  4 listopada obchodziliśmy we wszystkich grupach „Dzień postaci z bajek” a jeszcze w listopadzie zorganizowaliśmy międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Opowiem Ci bajkę.” Do naszego przedszkola napłynęło 38 niesamowitych prac, które do swojego wykonania zaangażowały całe rodziny. Poza autorami, którymi były przedszkolaki z PM 1 „Pod Topolą”, PM 3 „Ekoludki”, PM 4 „Bajka”, Niepublicznego Przedszkola „Stonoga”, Przedszkola Niepublicznego nr 1 „Mali Europejczycy” mieliśmy licznych współautorów, redaktorów, ilustratorów- a byli nimi rodzice, rodzeństwo a nawet dziadkowie. Właśnie dlatego postanowiliśmy aby uroczystego wręczenia nagród dokonać w miejscu najbliższym książce czyli w  Miejskiej Bibliotece Publicznej. 25 listopada o godzinie 16 do naszej kostrzyńskiej biblioteki przybyli mali autorzy w towarzystwie dumnych rodziców. Dzieci odebrały zasłużone nagrody oraz mogły obejrzeć wystawę swych prac. Książki pozostaną tam jeszcze przez tydzień- zapraszamy wszystkich chętnych do podziwiania wystawy. Nagrody książkowe zostały ufundowane w ramach realizacji programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.” Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz bibliotekarzom za umożliwienie przeprowadzenia tej uroczystości oraz wystawy prac pokonkursowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Wielkie zwycięstwo w Strausbergu

Dnia 24 czerwca 2022 r reprezentacja dzieci z grupy 6- latków wzięła udział w XXI Polsko-Niemieckiej Olimpiadzie Przedszkoli Powiatu Märkisch-Oderland w Strausbergu. Na wielkim stadionie spotkały się 23 drużyny z Polski i Niemiec by rywalizować o medale i puchar w siedmiu dyscyplinach sportowych. Jako, że reprezentacja naszego przedszkola zwyciężyła na poprzedniej spartakiadzie, tym razem wzięła udział w ceremonii otwarcia olimpiady. Symboliczny moment- pochód z flagą oraz  zapalenie olimpijskiego znicza  było dla naszej drużyny niesamowitym przeżyciem. Nasza drużyna powadziła również rozgrzewkę taneczną, porywając wszystkich uczestników do wspólnej zabawy. Zaraz po niej drużyny stanęły do sportowej rywalizacji- walka była zacięta i emocjonująca a konkurencje sportowe wymagały od przedszkolaków zwinności, sprytu oraz umiejętności pracy zespołowej. Oczekiwanie na ogłoszenie wyników było bardzo emocjonujące- długo czekaliśmy na wywołanie naszej drużyny, aż w końcu nadeszła ta chwila- nasz reprezentacja wywalczyła 1 miejsce, po raz drugi stając się zwycięzcami letniej olimpiady. Łzy szczęścia pojawiły się na twarzach dzieci oraz towarzyszących nam rodziców. To był niesamowity dzień, pełen wrażeń. Do przedszkola powróciliśmy z wielkim pucharem, medalami i upominkami dla zawodników.

DZIEŃ DZIECKA

 3 czerwca w słoneczne, piątkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się w ogrodzie przedszkolnym aby radośnie obchodzić Dzień Dziecka. Święto wszystkich dzieci rozpoczęły wspólne tańce i zabawy przy muzyce, po których poszczególne grupy wzięły udział w zawodach sportowych. Dzieci bawiły się świetnie, każdemu dopisywał wyśmienity humor. Na wszystkie przedszkolakai czekała tego dnia niecodzienna niespodzianka- zamki dmuchane. Dzieci z zapałem i radością skakały na zamkach, po czym z przyjemnością udały się na kiełbaski z grilla.  Był to dzień pełen uśmiechu i niezpomnianych wrażeń. Zapraszamy do galerii zdjęć:)

Bal przebierańców

13 stycznia nasze przedszkolaki bawiły się na balu karnawałowym. Tego dnia w przedszkolu pojawiły się liczne postecie z bajek, stroje dzieci były wyjątkowe- aż trudno było rozpoznać, kto kryje się za przebraniem, maską. Od samego rana rozbrzmiewała wesoła muzyka a wystrój sal porwał wszystkich do tańca. Ten wyjątkowy dzień na długo zapadnie w naszej pamięci, tradycyjnie już dzieci wzięły udział w profesjonalnej sesji fotograficznej. Zapraszamy do galerii zdjęć:)

Magiczny czas

Grudzień to szczególny miesiąc, pełen niezwykłych chwil. I choć jeszcze w tym roku wyglądał w naszym przedszkolu nieco inaczej to nie zabrakło tradycyjnych elementów, które wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój. Już na początku grudnia dzieci odwiedził Mikołaj, który wręczył prezenty i z przyjemnością wysłuchał śpiewu piosenek i recytacji wierszy. Nasze przedszkolaki oczekując na święta zapoznawały się z tradycjami- własnoręcznie dekorowały pierniczki, ozdabiały bombki, którymi udekorowały choinki. Co dzień w przedszkolu słychać było też tradycyjne kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki. 21 grudnia odbyło się kolędowanie, łamanie opłatkiem, składanie życzeń,  po których przedszkolaki zasiadły do świątecznego obiadu. Wszystkie tradycje przeżyliśmy wspólnie, chcąc umacniać więzi międzyludzkie i poczucie wspólnoty. Co więcej chcieliśmy podzielić się nimi z innymi- przesłaliśmy więc najlepsze świąteczne życzenia przyjaciołom przedszkola z Polski i z zagranicy. Dzieci ponownie samodzielnie wykonały kartki cyfrowe w programie Paint. Zostały one  przesłane drogą internetową wraz z fotografiami, które uchwyciły te wyjątkowe chwile- do odległych zakątków Europy.

Naszym podopiecznym, ich rodzinom oraz wszystkim mieszkańcom miasta życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!!!

Współpraca międzynarodowa

         W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole podjęło się realizacji kolejnych  projektów międzynarodowych. Wspólnie z partnerami z Turcji, Francji i Rumunii podjęliśmy szereg działań mających na celu celebrowanie ustanowionego 26 września międzynarodowego święta- Europejskiego Dnia Języków Obcych. Ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku święto ma na celu zachęcenie wszystkich Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy. Z okazji tego święta na całym kontynencie organizowane są liczne imprezy i spotkania.  Dlatego też wspólnie z nauczycielami z innych krajów zdecydowaliśmy się zorganizować nietypowe zajęcia z dziećmi. W grupie 6- latków dzieci bardzo entuzjastycznie podeszły do proponowanych aktywności. Cały okres współpracy upłynął nam na rozwijaniu kompetencji językowych- dzieci wspólnie wykonały logo projektu oraz kartki z pozdrowieniami dla partnerów projektu, które osobiście wysłaliśmy do dalekiej Turcji, Rumunii, Francji oraz Polski podczas wycieczki na Pocztę. Poza tym wykonaliśmy wordwall- ścianę słów, zawierającą codzienne zwroty w języku polskim i angielskim, które z zaangażowaniem wymawiali w języku angielskim nasi podopieczni oraz

zaśpiewaliśmy piosenkę „Old Mac Donald had a farm”, która znalazła się na platformie twinspace. 6-latki wzięły również udział w spotkaniu online z grupą 5- latków z Turcji- widok dzieci z tak odległego kraju oraz konieczność porozumiewania się w języku angielskim okazał się być dla wielu zaskakujący. Dzięki temu wzrosła motywacja dzieci do nauki języka angielskiego, który pozwala komunikować się z ludźmi z wielu zakątków świata.       

W trakcie trwania projektu nasze przedszkolaki miały również okazję  używać najnowszych technologii, obserwować zaprzyjaźnione przedszkolaki za pośrednictwem internetu, tableta, telefonu, nagrywać własne występy i oglądać je w przestrzeni twinspace. Dzieci dowiedziały się, że języki obce można poznawać na wiele ciekawych sposobów. Z pewnością wzrosła w nich motywacja do nauki języków obcych jak również świadomość równości praw wszystkich ludzi niezależnie od miejsca zamieszkania. Nasze przedszkolaki z niecierpliwieniem oczekiwały listów zwrotnych zawierających fotografie odległej Turcji, Rumunii i Francji, które w końcu dostarczył nam nasz drogi listonosz- to była dla nas fascynująca przygoda.

 

Wigilia w przedszkolu

      Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas bogaty w tradycje i pielęgnowany w naszych domach od pokoleń. W tym roku szkolnym z uwagi na sytuację epidemiczą w kraju uroczystość Wigilii wyglądała w naszym przedszkolu inaczej. Tradycyjne kolędowanie z seniorami wszystkich przedszkolaków musiało zostać zastąpione śpiewaniem kolęd w zaciszu poszczególnych grup. Pomimo panujących warunków wszystkie dzieci zasiadły do wigilijnego obiadu w swoich grupach i choć nie mogliśmy wyjątkowo   podzielić się  opłatkiem to wiele miejsca wtym dniu poświęcono zwyczajom i tradycjom świątecznym.

Nasza paka dla psiaka

       W tym roku szkolnym po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu zbiórkę dla zwierząt ze schroniska w Ługach Górzyckich. Pomimo aktualnych warunków, nasze przedszkolaki z zaangażowaniem swoim i rodziców hojnie obdarowały mieszkające w schronisku zwierzęta. Liczne zabawki, karmy, koce, legowiska i smakołyki tym razem czworonogom dostarczyły nauczycielki, które z wykonanymi przez dzieci rysunkami przekazały pracownikom schroniska zebrane dary. Przy okazji zbiórki dzieci dowiedziały  się w jaki sposób psy dostają się do schroniska oraz wymieniały się doświadczeniami  jak należy odpowiedzialnie opiekować się własnymi zwierzętami. Celem naszej akcji  było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz konieczność niesienia pomocy skrzywdzonym i bezbronnym zwierzętom.  Dziękujemy rodzicom wszystkich przedszkolaków za zaangażowanie w zbiórkę darów dla zwierzaków.

WITAJCIE W PRZEDSZKOLU- zdrowie i współpraca międzynarodowa

       1 września już za nami, po  długiej przerwie rozpoczynamy kolejny rok wspólnej zabawy, nauki i pracy. Pomimo nieco innych warunków spowodowanych sytuacją epidemiczną, jesteśmy pełni entuzjazmu i żądni nowych przygód. I choć wiele miejsca będziemy w tym roku szkolnym poświęcać kwestiom zdrowia, nie zabraknie innych zajęć, dzięki którym staniemy się odkrywcami, badaczami, artystami i podróżnikami. Realizując różnorodne projekty także międzynarodowe będziemy przywiązywać wagę do szanowania przyrody, wartości i drugiego człowieka. Zgodnie z zaplanowanymi działaniami rozpoczęliśmy działania w ramach projektów eTwinning. Nasze przedszkolaki poprzez projekty „I learn and play in nature” oraz „Eat healthy, live strong” będą zgłębiać wiedzę dotyczącą profilaktyki zdrowotnej, dbałości o przyrodę, zdrowego odżywiania. Wspólne inicjatywy zaplanowane do realizacji z partnerskimi przedszkolami i szkołami z Bułgarii, Grecji, Turcji, Włoch, Chorwacji, Litwy, Wlk. Brytanii mają na celu kształtowanie zachowań sprzyjających utrzymaniu zdrowia -rozumienie znaczenia zdrowego stylu życia, rozumienie znaczenia sportu, zbilansowanej diety, zabawy oraz przebywania na świeżym powietrzu, dbania o higienę ciała, promowanie lokalnych warzyw i owoców na gruncie międzynarodowym, zapoznanie z florą i fauną charakterystyczną dla krajów partnerskich, stosowanie technologii informatycznej, cyfrowej do komunikacji z krajami partnerskimi. Wszystko po to, by dobrze się bawić,  jak najwięcej  nauczyć, zdobyć nowe umiejętności, doskonalić te już posiadane. Międzynarodowa współpraca niesie ze sobą niesamowite korzyści- uczy dzieci tolerancji, kształtuje poczucie przynależności do wspólnoty międzykulturowej, wzbogaca ofertę edukacyjną i tradycyjnie stosowane metody nauczania. Program eTwinning jest nierozerwalnie związany z koncepcją interkulturowości i uświadamia różnorodność  i złożoność społeczeństw. Dotychczas  w jego ramach wykonaliśmy wspólne plakaty, wybraliśmy się na wycieczkę na łono przyrody, posprzątaliśmy najbliższe otoczenie, obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka.