3-LATKI

Drodzy Rodzice!!!

W tej zakładce znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące różnorodnych spraw organizacyjnych.

ADAPTACJA

Adaptacja to przystosowanie do nowego środowiska, do nowych sytuacji i warunków. Dla małego dziecka takim środowiskiem, otoczeniem społecznym jest przedszkole, gdzie zdobywa ono pierwsze doświadczenie społeczne. Bardzo ważne jest by te doświadczenia przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa.

RADY DLA RODZICÓW

- wyjdźcie z domu wcześnie, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę i nie poganiać w zdenerwowaniu malucha

- zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z pociechą, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudego rozstania

- płaczącemu brzdącowi powiedz, że teraz pocieszy go pani, ponieważ Wy spieszycie się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem przedszkolnych zajęć

- wspominajcie, że czekają na niego inne dzieci, któe chcą się z nim bawić i nowe zabawki

- pamiętajcie, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdą się w sali włączają się w zajęcia: wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery- dlatego nie pamiętają nawet przez minutę o smutku

- jesli minęło już sporo czasu a sytuacja się nie zmienia, dobrze, by któreś z Was wzięło kilka dni urlopu- dziecko łatwiej zaakceptuje nową sytuację, jeśli stopniowo będziecie przedłużać jego pobyt w przedszkolu.

JAK NIE NALEŻY POSTĘPOWAĆ:

- nie spieszyć się rano przed wyjściem do przedszkola ( dziecko będzie spokojniejsze a następnego dnia nie będzie miało przykrych wspomnień)

- nie straszyć dziecka przedszkolem i panią

- nie zabraniać dziecku, by zabrało ze soba ulubioną przytulankę ( doda mu otuchy)

- nie łamać danego słowa- odbierać pociechę wtedy, kiedy obiecaliśmy przyjść (np. zaraz po obiedzie)

- nie krytykować prób samodzielności- dziecko będzie pewniejsze siebie w grupie

- nie mówić o spaniu w przedszkolu- większość dzieci boi sie tego, dlatego leżakowanie lepiej jest nazywać po postu odpoczynkiem

- nie dawać dziecko nowych, nieznanych mu rzeczy- np. do przebrania- gdyż wzmagają poczucie zagubienia w nowym, nieznanym otoczeniu, natomiast stare dodają otuchy

WYPRAWKA DLA DZIECI

- ubranie na zmianę- majteczki, skarpetki, koszulka, rajstopki.

zapasowe ubrania wieszamy w szatni, najlepiej w torbie płóciennej. Wszystkie rzeczy podpisane w widocznym miejscu.

- kapcie- spód zapobiegjący poślizgowi, możliwie jak najłatwiejsze do zakładania